Co napsal anděl do hlášení (recenze)

06. 06. 2023, 14:07

Pavel Bosman není pravidelným čtenářům Života víry neznámý – jeho obrázky můžete v časopise nacházet už od roku 1995. Po trojici alb kreslených vtipů vyšla v loňském roce v Nakladatelství KMS také knížka povídek, fejetonů a úvah s názvem „Co napsal anděl do hlášení“.

Na první pohled byste tuto drobnou knížku mohli na pultech knihkupectví snadno přehlédnout – její menší formát a hravá nenápadná obálka možná na první pohled nepřitáhnou vaši pozornost. Ovšem pokud nahlédnete dovnitř, je poměrně pravděpodobné, že knížka přistane ve vašem nákupním košíku dřív, než byste řekli obuvník.

Čím je tak výjimečná? Vždyť fejetony píše kdekdo a příběhy ze života najdete na nejednom blogu. Proč tedy sáhnout po této poněkud nesourodé směsce osobitých textů? Kniha je především neskutečně vtipná. Autor popisuje běžné situace ze života s humorem a nadhledem a ve své snaze vystřelit si z někoho neváhá zamířit i do vlastních řad – namátkou zmiňme třeba autorovy módní trendy v podobě kolekcí typu „Tepláky stokrát jinak“ nebo „Vyrážíme do pralesa a k popelnicím“.

Vtipem to však nekončí. Jak výstižně poznamenávají redaktoři Života víry Tomáš Dittrich a Tomáš Coufal na klopě obalu, „... humor Pavla Bosmana je mimořádný.“ „Podává si tu ruku se sentimentem a s intimitou, bavíme se i smázneme slzu.“ „Umí zamířit přesně na naše slabé místo, a přitom nejde o zlomyslný výsměch, ale spíš o laskavé vyzvání k zamyšlení, popř. k nápravě.“

Kniha je členěna do čtyř částí. První je nazvána jednoduše „Příběhy“ a najdeme v ní sepsané zkušenosti manžela, otce, účastníka bohoslužeb i strojvedoucího. Nechybí i nahlédnutí do železničářské hantýrky – slovníček použitých odborných termínů vám prozradí, kdo je to „ajznboňák“, „strojmistr“ či „vlakoš“ a k čemu slouží na dráze „fírcimra“ či „rychlostník“.

Netradiční interpretace obecně známých biblických příběhů najdete v části nazvané „Apokryfy“. Při jejich čtení můžete společně s autorem přemýšlet nad tím, co prožívá Goliášův štítonoš, archanděl Gabriel či malá třpytící se rybka, v jejíž tlamě našel učedník Ježíše Krista zlatou minci.

Oddíly „Mozaika“ a „Nad Biblí“ jsou pestrou směsicí úvah o životě i o Bohu. Knihu vtipně doplňují autorovy kresby, které vycházely v Životě víry v letech 1996–2022. A rozhovor s autorem, který v plném znění vyšel v květnovém čísle v roce 2016, je jen příjemnou pomyslnou třešničkou na dortu.

Pokud rádi chodíte na návštěvy s dárkem, zkuste hostitelům místo čokolády či bonboniéry přinést právě tuto knihu. Je malá, takže se pohodlně vejde do kabelky, a tak jednotlivé příběhy lze číst třeba v MHD cestou do práce. Čtení těchto příběhů má stejně jako kakaový prášek pozitivní vliv na zlepšení nálady. Ovšem na rozdíl od čokolády se po vstřebání písmenek nepřibírá!

Lucie Zídková, BJB Křídla u Nového Města na Moravě

________________

Pavel Bosman: Co napsal anděl do hlášení, Nakladatelství KMS, 104 stran, zmenšená A5, 139 Kč

Knihu si můžete objednat zde

zveřejněno ŽV 03/2023

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).