Být pastýřem (recenze)

20. 09. 2023, 09:53

Autor Dan Drápal mnoho let pracoval jako pastor sboru v Praze a věnoval se osobní pastorační službě. V té pokračuje dodnes. V posledních letech pracuje hlavně jako překladatel a spisovatel. V poměrně útlé brožuře spojuje své obdarování pastorační i literární.

Brožura má podtitul „Úvod do pastorace“ – a skutečně nemá ambici zpracovat téma pastýřské péče komplexně. Je rozdělena do čtrnácti krátkých kapitol, které se věnují jak osobě pastýře, tak způsobu služby. Autor popisuje hranice pastorační služby, zodpovědnost pastýře i pastorovaného.

U pastýře zdůrazňuje dvě základní kvalifikace: charakterovou (bezúhonné srdce) a odbornou (zkušená ruka). Podrobněji popisuje rozdíl mezi pastorací, psychologií a psychiatrií, přičemž všem třem dává ve službě konkrétnímu člověku své místo.

Autor se nevyhýbá ani tématům, jako jsou zpovědní tajemství, důvody problémů u znovuzrozených křesťanů, působení démonů nebo role Ducha svatého v pastorační službě.

Jako dodatek brožury jsou probrány některé biblické texty týkající se pastorace. Autor popisuje rozdíl mezi biblickým pojetím pastýře a současným chápáním služby pastýře, resp. pastorace. Kniha je doplněna rejstříkem biblických míst.

Brožura je určena předně těm, kteří se pastoraci věnují. Je ovšem užitečná i pro ty, kteří pastoraci vyhledávají. Kritéria v ní obsažená pomohou zvolit vhodného pastýře a také chrání před nerealistickým očekáváním. Z celé brožury je jasné, že tím, kdo uzdravuje a vysvobozuje, je Bůh, a nikoli člověk, byť obdarovaný.

Lubomír Ondráček

_______________

Převzato z časopisu Život víry 2021/7–8, str. 39 (www.zivotviry.cz).

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).